- Powiat Oleski
- Róże Powiatu Oleskiego
Róże Powiatu Oleskiego 2013 rozdane
W auli Zespołu Szkół w Oleśnie odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień Starosty Oleskiego za osiągnięcia w dziedzinie sportu, twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury.
Roże Powiatu 2013 otrzymali: brat Antoni Topa – założyciel Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. św. Jana de La Salle w Uszycach, Krystyna i Jan Miozgowie z Kadłuba Wolnego założyciele zespołu śpiewaczego „Promyki Marii” oraz miłośnik i znawca historii lokalnej, działacz społeczny Paweł Mrozek z Dobrodzienia.
Wyróżnieniami uhonorowano: Barbarę Adamską, Bogusławę Kaczmarek oraz Bronisława Czaplińskiego
Nominowanymi do nagrody Róże Powiatu byli: Barbara Adamska, Bronisław Czapliński, Irena Gnot, Bogusława Kaczmarek, Eryk Książek, Małgorzata Lukas, Dariusz Rodewald i Adam Sas.
Podczas wieczoru wręczono także January i Januarki .
January 2013 - nagrodę za wspieranie inicjatyw samorządu powiatowego odebrali: Beniamin Godyla, Irena Czubaj – Zając, Mirosław Dedyk, Oktawia Gruca, Stanisław Pokorski, Edward Mazur, Jarosław Knaga, Bogdan Panek, Wiesław Kucia
Januarki 2013 – nagrodę dla najaktywniejszych woluntariuszy przyznano: Sylwii Krawczyk, Anecie Mateusiak – Bagińskiej i Annie Meryk.
Galę uświetnił koncert kolęd w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Oleśnie.
Informacje o nagrodzonych, wyróżnionych i nominowanych.
Róże Powiatu 2013
Brat Antoni Topa – o nagrodę wnioskował Burmistrz Gorzowa Śląskiego. Założyciel Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego im Św. Jana De la Salle w Uszycach, działającego ponad 25 lat. Obiekt przejęty wówczas na prowadzenie tej działalności był ruiną. Odrestaurowanie zamku trwało latami. Mimo stojących na drodze przeszkód, problemów, Brat Antoni Topa nie rezygnował. Założony cel osiągnął. Placówka stworzona jest z myślą o dzieciach i młodzieży niepełnosprawnej.
W Ośrodku każde dziecko odnajduje poczucie własnej wartości. Aby zapewnić możliwość usamodzielnienia niektórym wychowankom utworzono mieszkania chronione. Brat zapewnia podopiecznym dostęp do gospodarstwa agroturystycznego z wieloma zwierzętami, nad którymi sprawują opiekę. Tutaj tez odbywają się warsztaty terapii zajęciowej. Kolejnym celem jest stworzenie spółdzielni socjalnej. Bardzo dobrze układa się też Jego współpraca z samorządem. Na terenie Ośrodka w okresie letnim odbywają się obozy dla dzieci z miast partnerskich gminy Gorzów Śl. Bart Antoni Topa jest osobą niezwykle serdeczną, ciepłą otwartą na wszystkie wyzwania, pokonującym problemy, a przede wszystkim osobą o wielkim sercu.
Państwo Jan i Krystyna Miozgowie są mieszkańcami Kadłuba Wolnego, wniosek o nagrodę złożył Wójt Gminy Zębowice. We wrześniu 1978r. założyli w Zębowicach, przy parafii Wniebowzięcia NMP dziecięcy zespół śpiewaczy. W pierwszym roku istnienia, chórek liczący blisko 30 śpiewaków, już pod nazwą Promyki Marii, wyjechał na I Ogólnopolski Dziecięcy Festiwal Pieśni i Piosenki Religijnej w Łodzi uzyskał tytuł laureata. Tak rozpoczęła się artystyczna droga Promyków. Były kolejne festiwale i laury: w Łodzi, Dębicy, Wrześni i Grodźcu. Wieloletnia współpraca i przyjaźń z łódzkim festiwalem, O.O. Franciszkanami z Niepokalanowa zaowocowały możliwością utrwalenia muzycznych dokonań na kasetach i płytach. Promyki wyjeżdżały bardzo często z koncertami do różnych miejsc w Polsce i za granicę. W 2013 roku odbyło się spotkanie z byłymi i obecnymi członkami zespołu, które podsumowało 25 lat jego istnienia. To spotkanie pokazało wielki dorobek i ogromne zaangażowanie Państwa Miozgów na rzecz dzieci i młodzieży w Gminie Zębowice. Otrzymali wiele dowodów sympatii. Zespół stale się rozwija artystycznie i spełnia oczekiwania słuchaczy.
O nagrodę dla Pana Pawła Mrozka wystąpiła Burmistrz Gminy Dobrodzień. Jest emerytowanym nauczycielem wychowania plastycznego i języka angielskiego. Radny Rady Miejskiej w Dobrodzieniu w latach 1991-2006. Laureat „Srebrnej Róży Dobrodzienia” w dziedzinie samorządności (2006 r.) Laureat Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury w 2007 r. Wyróżniony przez Starostę Oleskiego (2007r.) Jego pasją jest regionalizm, z akcentem na historię Śląska. Inicjator reaktywacji i prezes Międzygminnego Towarzystwa Regionalnego Dobrodzień – Zębowice. Założyciel Izby Regionalnej, pełniącej funkcję lokalnego Muzeum. Opracował cykl broszur nazwanych Zeszytami Dobrodzieńskimi (7). Zasługą Pana Pawła Mrozka jest projekt graficzny i patronat edytorski pierwszej w historii monografii Dobrodzienia opracowanej w języku polskim. Kolejna publikacja, w której mocno zaznaczył swój udział to „Portrety wsi ziemi dobrodzieńskiej. Historia i współczesność” (2012). Jest osobą powszechnie szanowaną a jego umiłowanie Dobrodzienia najbardziej obrazowo wyraża on sam, gdy z dumą podkreśla, że choć w życiu kilkakrotnie zmieniał adresy to jednak zawsze z okna jego domu widoczna była wieża kościoła św. Marii Magdaleny, oczywiście w Dobrodzieniu. Przy wszystkich rozległych działaniach pozostaje człowiekiem niezwykłej skromności i uczciwości.
Nominacje do nagrody
Pani Małgorzata Lukas – zgłoszona przez dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Rudnikach, animator kultury w gminie Rudniki. Od 1981 roku zatrudniona w tejże placówce. Jest współtwórcą i współorganizatorem wielu przedsięwzięć kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych, które nie tylko aktywizują społeczeństwo lokalne, ale przede wszystkim doskonale promują gminę i powiat. Od początku istnienia koordynuje projekt „Międzynarodowy Konkurs Plastyki Obrzędowej”. Jako wolontariusz pełni funkcję wychowawcy na półkoloniach organizowanych przez Rudniki Ośrodek Kultury. Z wielkim zaangażowaniem prowadzi kronikę, współredaguje Biuletyn Informacyjny Gminy. Jej pasją jest malarstwo i fotografia. Otrzymała dwukrotnie wyróżnienie Starosty Oleskiego(2007 i 2011).
Pani Irena Gnot – od zawsze związana z Radłowem, toteż o wyróżnienie wystąpił Wójt Gminy Radłów. Jest emerytowanym pracownikiem socjalnym Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radłowie, z czym do dziś związana jest Jej działalność charytatywna. Przez wiele lat pracowała na stanowisku Dyrektora Przedszkola w Radłowie. Od kilkudziesięciu lata aktywnie działa w różnych obszarach życia społecznego na terenie Gminy. Szacunek, sympatia i zaufanie mieszkańców umożliwiają Pani Irenie pełnienie wielu funkcji. Wspomnieć należy m.in. Lokalną Grupę Działania Górna Prosna, Stowarzyszenie Przyjaciół Radłowa. Pasjonatka historii lokalnej i miłośniczka tego, co związane z „małą ojczyzną”. Gromadzi skrupulatnie wszystkie informacje kładąc szczególnie nacisk na propagowanie ich wśród młodzieży. Uparcie potrafi inspirować do realizacji wytyczonych inicjatyw , z których wiele powstało w naszej Gminie przy Jej udziale. Współrefaguje „Wieści Radłowskie”. Opracowała i wydała broszurę „75 lat kościoła w Radłowie”.
Z wnioskiem o nagrodę dla absolwenta, Pana Dariusza Rodewalda wystąpił Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie i Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół tej Szkoły. Pan Darek już w szkole wykazywał olbrzymią znajomość mechaniki i zamiłowanie do zawodu. Zatrudnienie znalazł w Holandii w dużej firmie transportowej de Rooy. Młody Mechanik z Olesna szybko zyskał uznanie w oczach szefa który pasjonował się wyścigami ciężarówek. Jan de Roy dostrzegł w Darku to coś, co zdecydowało, że młody mechanik choć bez doświadczenia został przeniesiony do zespołu przygotowującego samochody de Rooya do najtrudniejszych wyścigów świata. W krótkim czasie w tym bardzo trudnym i niebezpiecznym sporcie odniósł sukcesy, o jakich inni polscy zawodnicy mogą tylko pomarzyć. Dyscyplina sportowa, którą uprawia jest wyjątkowo trudna i niebezpieczna. Tym bardziej cieszą jego sportowe sukcesy, a są one niebagatelne. Życzymy dalszych wspaniałych osiągnięć. Aktualnie uczestniczy w Rajdzie Dakar, dzisiaj odbywa się 5 etap, według danych na wczoraj załoga zajmuje I miejsce.
Pan Adam Sas - jest liderem w środowisku Żytniowa oraz jednym z największych społeczników działających na terenie gminy Rudniki. Do nagrody zgłoszony przez Wójta Gminy Rudniki. Nierozerwalnie związany ze sportem i pracą z ludźmi. Inicjator i współzałożyciel reaktywowanego klubu piłkarskiego w Żytniowie. Skupiając wokół siebie miłośników sportu, mieszkańców wsi, przygotował boisko piłkarskie, zaadaptował byłą zlewnię mleka na szatnie oraz wyposażył zawodników w niezbędny sprzęt sportowy i akcesoria piłkarskie. W roku 2012 zespół nawiązał współpracę z drużyną z Niemiec. Pan Adam Sas jest aktywnym działaczem „Odnowy Wsi Żytniów”. To człowiek oddany lokalnej jednostce OSP. Od trzech kadencji Radny Gminy Rudniki. To społecznik o dużej wrażliwości i pomysłowości. Bezinteresowny, komunikatywny i konsekwentny w dążeniu do celu który swoją postawą zasługuje na wyróżnienie i szacunek.
Pan Eryk Książek to wieloletni animator sportu w Gminie Gorzów Śl., zgłoszony do wyróżnienia przez Burmistrza Gminy Gorzów Śl. Jego staż lat działalności w sporcie i dla sportu sięga 45. Przez te wszystkie lata stał na czele Ludowego Zespołu Sportowego Ceramik Kozłowice. Przez swoją działalność dążył do zbudowania zdrowego, zintegrowanego przez sport społeczeństwa. Jednoczył ludzi, zarażał bakcylem. Wspierał i uczestniczył we wszystkich imprezach sportowych o charakterze lokalnym. Wypracował własną koncepcję budowy sportu, promował działania edukacyjne poprzez sport oraz ważne wartości. U jego boku dorastali i kształcili się młodzi ludzie, którzy dzięki jego pasji i niesamowitej charyzmie pokochali sport. Pan Eryk Książek nadal pracuje z wielkim zaangażowaniem, współpracując z samorządem gminnym, klubami sportowymi i miejscowymi przedsiębiorcami.
Wyróżnienia
Pani Bogusława Kaczmarek – We wniosku o nagrodę Wójta Gminy Rudniki czytamy” „kobieta o artystycznej duszy”. Od najmłodszych lat związana z rodziną miejscowością Odcinek. Od 2006 radna Gminy Rudniki. Jest osobą ściśle związaną i zaangażowaną w życie społeczeństwa gminy Rudniki. Liderka Grupy Odnowy Wsi. Dzięki jej zaangażowaniu oraz mobilizacji zachęciła mieszkańców do utworzenia centrum rekreacyjno-sportowego. Tworzy miejscową Kronikę, w której opisywane są najważniejsze momenty z życia wsi oraz jej mieszkańców. Doceniona wyróżnieniem w konkursie „Aktywna Wieś”. Pasją Pani Kaczmarek są: sztuka i kulinaria. Czynnie bierze udział w działaniach mających na celu propagowanie dawnych obyczajów. Sama specjalizuje się w takich produktach jak: miód z mleczy, dżem jarzębinowo-jagodowy czy przecier z płatków dzikiej roży. Jej produkty zostały docenione nagrodami w konkursach: Kulinarne Dziedzictwo Opolszczyzny oraz Smaki Regionu. Pani Bogusława współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Rudnikach. Często pomaga w licznych pracach na rzecz społeczności. Jest autorką licznych wierszy i piosenek. Wszelkiego rodzaju imprezy okolicznościowe, festyny czy dożynki uświetniane są twórczymi i jakże oryginalnymi utworami. Swoje pasje przekazuje kolejnym pokoleniom, aby pokazać piękno otaczającego nas dziedzictwa. Komunikatywna, konsekwentna w działaniu, pokazuje jak dojść do zamierzonych celów.
Pani Barbara Adamska – jest pracownikiem Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Praszce, nieprzerwanie od 1992 roku, do wyróżnienia zgłoszona prze Dyrektora tejże placówki. W ciągu tych lat pani Barbara Adamska inicjuje, kontynuuje i promuje działania artystyczne, nie tylko na terenie gminy Praszka. Szczególną dziedziną działań pani Barbary jest plastyka i teatr. Według jej pomysłu od wielu lat, z ogromnym powodzeniem, odbywa się Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci Specjalnej Troski: „ Moja Rodzina w kolorach świata”, który integruje podopiecznych placówek specjalnych w całej Polsce. Prowadzi również Grupę Teatralną „ECHO”. Nadzoruje także rozwijający się na terenie naszego powiatu Festiwal Pieśni Patriotycznej o Puchar Starosty Oleskiego, organizowany w Praszce z okazji Święta Niepodległości. Wrażliwość artystyczna oraz wieloletnie, mocne zaangażowanie Pani Instruktor w życie kulturalne Praszki są cenne dla naszej gminy i powiatu oleskiego.
Pan Bronisław Czapliński – do nagrody zgłoszony przez Wójta Gminy Radłów. Nieprzerwanie od 30 lat jest prezesem Gminnego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Radłowie. Wielki pasjonat sportu, jego orędownik i niejednokrotnie sponsor. Od samego początku z wielkim zaangażowaniem podjął się trudnego zadania, jakim jest popularyzowanie sportu na wsi. Dzięki jego zabiegom w Wichrowie powstało centrum sportowe, na które składa się zrobiony w czynie społecznym kort tenisowy i miejsce do rekreacji. Lider Grupy Odnowy Wsi, dzięki któremu miejscowość zdobyła I miejsce w konkursie „Piękna Wieś Opolska (2008). Pan Bronisław jest pomysłodawcą i głównym organizatorem rozgrywek oldboyów, który pod nazwą „Oldboys Cup” odbywa się od 2009r. Stale współpracuje z lokalnymi mediami. Od wielu kadencji radny Gminy Radłów. Członek Rad Nadzorczych: Banku Spółdzielczego w Zawadzkiem, SKR Ligota Oleska, Gminnej Spółdzielni w Radłowie, działacz Ochotniczej Straży Pożarnej w Radłowie. Członek Zarządu Stowarzyszenia Sympatyków Wsi Wichrów, laureatem tegorocznego konkursu „Aktywna Wieś”, zorganizowanym przez LGD „Górna Prosna. Za swą pracę na rzecz popularyzowania sportu i kultury fizycznej otrzymał liczne nagrody.
Januarek 2013
Pani Sylwia Krafczyk - nauczycielka Publicznego Gimnazjum w Dobrodzieniu. Opiekun klubu „Ósemka”, który ma szczególne zasługi we współpracy ze Stowarzyszeniem „Dobrodzień Potrzebującym”. Niezwykła organizacja pomocy w zbiórce żywności na święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc. Z niezwykłym wyczuciem potrafi pokierować pomocą pensjonariuszom Zakładu Opiekuńczo Leczniczego poprzez odwiedziny czytanie prasy i książek oraz przygotowanie Kartek świątecznych. Klub angażuje się w obsługę i przygotowanie „Źródła” – czyli festiwalu mniejszości narodowych i etnicznych, corocznej największej imprezy Miasta Dobrodzienia. Klub pomaga najmłodszym w organizowaniu Mikołaja, Dnia Dziecka, zagospodarowaniu czasu i odrabianiu lekcji.
Pani Aneta Mateusiak – Bagińska – jest nauczycielką w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Praszce, w której wolontariat jest już na tym etapie, że stanowi bardzo codzienną sprawę. Opiekunka z dużą wytrwałością i konsekwencją zapala młodych wolontariuszy do pracy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Doskonale organizuje akcje charytatywne np. „Gwiazdka”, „Góra Grosza”. Doskonale organizuje pomoc i wsparcie dla uczniów słabych w szkole.
Aleksandra Meryk – uczennica Zespołu Szkół w Oleśnie, bardzo aktywna, chociaż skromna i taktowna. Zawsze chętna do podejmowania inicjatyw. Niezwykle ofiarna w pracy z osobami niepełnosprawnymi w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Oleśnie, w ramach pracowni dziewiarskiej i plastycznej. Rokrocznie angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i wampiriadę, czyli zbiórkę krwi. Świetnie prowadzi drużynę harcerską w miejscu zamieszkania, jako przyboczna. Stara się przekazać młodym ludziom dobre relacje oparte na przyjaźni, współpracy i zaufaniu.
January 2013
Pan Beniamin Godyla – radny Sejmiku Województwa Opolskiego, przedsiębiorca prowadzący firmę „Kłos” w Kujakowicach , znaną z tradycyjnych wypieków. Właściciel Hotelu i Restauracji Pałac Pawłowice, współzałożyciel Klastra Dobrej Żywności Oleski Koszyk. W natłoku tak licznych zajęć, znajduje czas na wspieranie przedsięwzięć powiatowych, m.in. cyklu spotkań „ Historia lokalna…”.
Pani Irena Czubaj – Zając - obecnie przewodnicząca Rady Gminy Radłów, wcześniej nauczycielka i dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Sternalicach oraz działaczka samorządowa. W swych licznych inicjatywach społeczno – kulturalnych szczególny nacisk kładzie na powiązanie tradycji z nowoczesnością, przy jednoczesnym zachowaniu piękna dziedzictwa lokalnego. Potrafi zjednać sobie zarówno młodzież jak i osoby starsze. Swą pracą motywuje innych do działania. Jako lider Grupy odnowy Wsi Radłów i założycielka Stowarzyszenia Przyjaciół Radłowa, zdobyła I miejsce w konkursie Aktywna Wieś 2012”, ogłoszonym przez LGD „Górna Prosna”. Jest współorganizatorką festynów integracyjnych Radłów – Rudniki.
Pan Mirosław Dedyk - z wykształcenia historyk, z zawodu fotografik. Od 1995 roku prowadzi własny zakład fotograficzny. Wspólnie z Panią Ewą Cichoń jest autorem szeregu publikacji m.in. „Olesno- róża wśród lasów", „Kościół św. Rocha, Rozalii i Sebastiana w Grodzisku", „Stuletnia jubilatka. Parafialna świątynia pw. Bożego Ciała w Oleśnie 1913-2013”. Miłośnik historii lokalnej, częsty gość spotkań w ramach projektu „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin”. Opolska Kapituła Laurów Umiejętności i Kompetencji przyznała mu „Srebrny Laur 2013” w kategorii fotografika (wręczenie jutro).
Pani Oktawia Gruca - jest nauczycielką języka niemieckiego w Zespole Szkół Zawodowych w Oleśnie. Wielokrotnie służyła bezinteresowną pomocą w realizacji inicjatyw powiatowych, nie sposób wymienić ich wszystkich. Jako plastyk, od wielu lat wspomaga nas w przeprowadzaniu etapu powiatowego konkursu plastycznego, propagującego zasady bezpieczeństwa wokół nas. Jego tematem jest profilaktyka oraz zachowanie w sytuacjach zagrożenia życia, pożar, powódź, huragan, czad itp.
Pan Stanisław Pokorski - plastyk, na co dzień prowadzi Pracownię Reklamy w Oleśnie. Autor wielu prac prezentowanych na wystawach. Niespełna miesiąc temu, miała miejsce jedna z nich w Rudnikach pt. „w Plenerze”. Zasiada w jury Oleskiego Konkursu Fotograficznego. Aktywnie działa w Zarządzie Stowarzyszenia „Pro Musica VIVA przy Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Oleśnie. My dziękujemy za wsparcie w rozlicznych zadaniach i za pracę w komisji konkursu plastycznego, z zakresu działalności straży pożarnej, o którym była mowa wcześniej.
Pan Edward Mazur – emerytowany oficer Wojska Polskiego, służbę wojskową pełnił w różnych jednostkach Wojska Polskiego oraz w kilku kontyngentach Sił Pokojowych ONZ m.in. na Wzgórzach Golan w Syrii, czy jako obserwator w Kuwejcie. Obecnie blisko związany z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu, zwłaszcza z liceum mundurowym, uczniom którego przekazuje wojskowe doświadczenie, organizując wiele szkoleń i wycieczek do instytucji wojskowych.
Pan Jarosław Knaga – wieloletni działacz sportowy, trener Ludowego Klubu Sportowego „Budowlani” w Strojcu, zastępca dyrektora do spraw sportu w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Praszce, koordynator wielu imprez w Praszce i okolicy. Z ogromną pasją zaangażowany w krzewienie ducha i rozwój sportu, społecznik. Za swoje zasługi dla rozwoju kultury fizycznej i turystyki na wsi odznaczony Złotą Odznaką Honorową LZS. W 20011r. otrzymał wyróżnienie „Róże Powiatu”.
Pan Bogdan Panek – emeryt, wieloletni działacz i sędzia sportowy (m.in. piłki nożnej, tenisa stołowego, siatkówki). Aktywnie uczestniczy
i pomaga w organizacji imprez sportowych organizowanych na terenie Gminy Praszka i Gorzów Śl. Swoją wiedzą wspomaga także samorząd powiatowy oraz współpracuje z powiatowymi koordynatorami sportu przy organizacji szkolnych zawodów sportowych.
Pan Wiesław Kucia – czynny zawodowo, aktywny działacz sportowy i sędzia piłkarski. Społecznik, z zaangażowaniem uczestniczy
w organizacji imprez o charakterze sportowym, które odbywają się w Gminie Praszka.
Modyfikował: Katarzyna Czarnecka Data modyfikacji: 17-06-2015 10:42