Ważne Dni Dla Promocji Zdrowia - KWIECIEŃ
KWIECIEŃ
2 kwietnia - Światowy Dzień Autyzmu
Obchody dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat dziecięcego autyzmu. Autyzm jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Osoby z autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Mogą w odmienny sposób odbierać wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból; zaburzenie pokrewne, o łagodniejszym przebiegu to zespół Aspergera. Autyzm dziecięcy jest chorobą objawiającą się całościowym zaburzeniem rozwoju i prowadzi do zaburzeń funkcjonowania mózgu. Dzieci mają problemy z komunikacją, wyrażaniem uczuć oraz budowaniem związków społecznych. Dzięki obchodom Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu międzynarodowa polityka i działania nabierają jednakowego charakteru, co przyczynia się do efektywniejszej współpracy. Autyzm poddaje się różnym formom leczenia (zwłaszcza oddziaływaniom behawioralnym, edukacyjnym), które mogą istotnie poprawić funkcjonowanie chorych, ale nie jest w pełni uleczalny – zaburzenie to utrzymuje się do końca życia.
7 kwietnia – Światowy Dzień Zdrowia
Dzień ten został ustanowiony przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Oficjalnie święto jest obchodzone od 1950 roku - w rocznicę powstania WHO. Głównym celem Światowego Dnia Zdrowia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy zdrowotne na całym świecie. Każdego roku WHO wybiera jako temat przewodni inny obszar priorytetowy ważny z punktu widzenia zdrowia publicznego – hasło przewodnie w 2018 roku to ,, Zdrowie dla wszystkich”- Powszechna Opieka Zdrowotna : wszędzie dla każdego. Zdrowie dla wszystkich to nie tylko hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, ale wizja przyświecająca od ponad siedemdziesięciu lat, działalności Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Doskonały, najwyższy możliwy poziom zdrowia dla wszystkich ludzi, to wyzwanie dla światowych liderów i motyw przewodni wspierania krajów w dążeniu do Uniwersalnej Opieki Zdrowotnej (UHC).
"Nikt nie powinien wybierać między śmiercią a trudnościami finansowymi. Nikt nie powinien wybierać pomiędzy kupowaniem lekarstw a kupowaniem jedzenia. "
- Co najmniej połowa ludzi na świecie nie jest obecnie w stanie uzyskać niezbędnych usług zdrowotnych.
- Prawie 100 milionów ludzi jest zmuszanych do skrajnego ubóstwa, przetrwania za jedyne 1,90 USD lub mniej dziennie, ponieważ muszą płacić za usługi zdrowotne z własnej kieszeni.
- Ponad 800 milionów ludzi (prawie 12% światowej populacji) wydaje co najmniej 10% swoich domowych budżetów na wydatki zdrowotne dla siebie, chorego dziecka lub innego członka rodziny. W budżecie domowym takie wydatki traktowane są jako "katastrofalne wydatki".
- Pokrywanie katastrofalnych wydatków na opiekę zdrowotną jest problemem globalnym. W bogatszych krajach w Europie, Ameryce Łacińskiej i niektórych częściach Azji, które osiągnęły wysoki poziom dostępu do usług zdrowotnych, coraz więcej osób wydaje co najmniej 10% swoich domowych budżetów na wydatki zdrowotne.
7 kwietnia – Światowy Dzień Chorego Psychicznie
Światowy Dzień Chorego Psychicznie organizowany jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) od 7 kwietnia 1992 roku. Inicjatywa ta, z jednej strony ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób dotkniętych chorobami psychicznymi, a z drugiej dostarczenie informacji na temat samych chorób, procesie ich leczenia oraz możliwych skutkach w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym. Występowanie chorób psychicznych jest coraz częstszym zagadnieniem poruszanym w obszarze zdrowia publicznego, głównie z powodu ciągłego wzrostu liczby osób dotkniętych tym problemem. W Polsce można zauważyć, że w ciągu ostatnich dwóch dekad podwoiła się liczba osób cierpiących na lżejsze i cięższe choroby psychiczne. Alarmujący jest również fakt, że coraz częściej problem ten dotyczy dzieci. Najczęściej występującymi w Polsce chorobami psychicznymi są; choroba afektywna dwubiegunowa, schizofrenia i depresja. WHO szacuje, że zaburzenia psychiczne dotyczą już co piątej osoby na świecie. Z kolei na schizofrenię, jedną z najpoważniejszych i jednocześnie najczęściej występujących chorób psychicznych, cierpi 50 mln ludzi na świecie, w tym 400 tys. w Polsce. Osobom z problemami natury psychicznej poświęcono w roku aż cztery dni. W kwietniu obchodzą Światowy Dzień Chorego Psychicznie, w październiku Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, we wrześniu Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię, a w lutym Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
11 kwietnia – Światowy Dzień Chorych na Chorobę Parkinsona
11 kwietnia to data urodzin londyńskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy rozpoznał i opisał objawy tego schorzenia. W roku 1997 Europejskie Stowarzyszenie Chorych na Chorobę Parkinsona, działając przy wsparciu Światowej Organizacji Zdrowia, ogłosiło Kartę Praw Osób Chorych na Chorobę Parkinsona. Choroba Parkinsona to powoli postępująca zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego, która ma charakter samoistny. Klasyczne objawy zewnętrzne choroby to m.in. spowolnienie, sztywność mięśni, czy też drżenie kończyn w spoczynku. W Polsce na parkinsonizm choruje około 80 tys. osób, większość z nich przekroczyła 50 rok życia. Symbolem Światowego Dnia Choroby Parkinsona na całym świecie jest czerwony tulipan.
15 kwietnia - Światowy Dzień Trzeźwości
Co roku 15 kwietnia Światowa Organizacja Zdrowia apeluje, aby przynajmniej w tym jednym dniu powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek produktów alkoholowych. Chce tym samym zwrócić uwagę na problem alkoholizmu oraz zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadużywania alkoholu. Alkoholizm to jedna z najpoważniejszych i najpowszechniejszych chorób jaka nęka wszystkie narody, bez względu na stopień rozwoju państwa, bogactwa czy ustrój polityczny. Niesie za sobą negatywne skutki zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społecznym, przyczyniając się do wzrostu przestępczości oraz rozwoju patologii społecznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia, rocznie z powodu szkodliwego spożycia alkoholu umiera ok. 3,3 milionów ludzi na całym świecie (dane WHO na 2012 rok). Jak wynika z innych statystyk, każda osoba na naszym globie powyżej 15 roku życia, spożywa średnio 6,2 litra czystego alkoholu rocznie, czyli 13,5 gramów dziennie (dane WHO na 2010 rok). Większy odsetek osób pijących w nadmiarze, obserwuje się głównie w krajach wysoko rozwiniętych ekonomicznie. Jak pokazują dane, statystycznie kobiety piją mniej i rzadziej, niż mężczyźni.
17 kwietnia - Światowy Dzień Chorych na Hemofilię
Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat hemofilii oraz innych chorób krwi. Wyróżniamy trzy postacie hemofilii: łagodną, umiarkowaną i ciężką. Postać choroby jest uzależniona od poziomu czynnika krzepnięcia krwi. U zdrowego człowieka poziom czynnika VIII lub IX wynosi od 50 do 150 proc. W łagodnej postaci hemofilii wynosi on od 5 do 30 proc. normalnej aktywności czynnika krzepnięcia. U takich osób może wystąpić długotrwałe krwawienie po operacji chirurgicznej lub w wyniku poważnego zranienia. Umiarkowana postać hemofilii to 1–5 proc. normalnej aktywności czynnika krzepnięcia. W tym wypadku życie chorego jest już bardziej skomplikowane. Możliwe jest występowanie długotrwałego krwawienia po operacji lub po poważnym zranieniu. Ciężka postać hemofilii to 1 proc. normalnej aktywności czynnika krzepnięcia. W tym wypadku dochodzi do częstego krwawienia do stawów i mięśni. Szczególnie narażone są stawy kolanowe, skokowe i łokciowe. Krwawienia mogą występować bez zauważalnej przyczyny i dochodzi do tego nawet raz lub dwa razy w ciągu tygodnia. Dzięki rozwojowi medycyny nawet chorzy na ciężką postać hemofilii mogą prowadzić normalny tryb życia. Szczególnie ważne jest to w przypadku najmłodszych chorych, wobec których już od drugiego roku życia stosuje się specjalną profilaktykę.
Modyfikował: Katarzyna Czarnecka Data modyfikacji: 05-04-2018 11:41