Powiat oleski
powierzchnia: 973 km2
Powiat oleski położony jest w północno-wschodniej części województwa opolskiego, na skrzyżowaniu historycznych szlaków handlowych: bursztynowego z Bałtyku przez Morawy na południe Europy i solnego z Krakowa przez Wrocław na zachód Europy.
Tutaj też krzyżują się obecnie drogi krajowe Katowice - Poznań oraz wiodące w kierunku Opola i Gliwic. Istnieje też wiele kilometrów dróg powiatowych i gminnych gwarantujących dobre połączenia ze wszystkimi miejscowościami powiatu, województwa i kraju.
W jego skład wchodzą następujące gminy:
- Olesno
- Dobrodzień
- Gorzów Śląski
- Praszka
- Radłów
- Rudniki
- Zębowice
Pod względem rzeźby terenu powierzchnia powiatu stanowi płaszczyznę lekko pofałdowanych nizin wznoszących się na 200-300 m n.p.m. Najwyższe wzniesienie znajduje się w okolicy Kościelisk (285,3 m n.p.m.) i nosi nazwę Wzgórza Biskupickiego. Ukształtowanie powierzchni i budowa geologiczna są wynikiem działania lodowca, o czym świadczyć mogą głazy narzutowe, jakie zachowały się do dzisiaj w miejscowościach Wichrów, Biskupice, Łomnica, Knieja.
foto: M.Dedyk foto: Starostwo Powiatowe w Oleśnie
Głównymi rzekami są: Stobrawa - biorąca swój początek w okolicach Wachowic i wpadająca do Odry jako jej prawy dopływ, Prosna - ze źródłem w okolicach Biskupic oraz Liswarta - dopływ Warty.
W wielu miejscach powiatu zlokalizowane są też stawy, których łączna powierzchnia to około 157,5 ha.
foto: Starostwo Powiatowe w Oleśnie
Prawie trzecią część powierzchni zajmują lasy, skupione w dużych kompleksach. Są to przeważnie bory sosnowe, urodzajne w runo leśne. Bogactwa naturalne występujące na terenie powiatu to: glinki ceramiczne, żwirki i piaski budowlane.
foto: M. Dedyk
Dobrze rozwinięte jest rolnictwo. Średnia wielkość gospodarstwa rolnego wynosi około 9 ha. W uprawach dominują zboża i mieszanki zbożowe, a w hodowli trzoda chlewna i produkcja mleka. Oprócz rolnictwa, dominującymi dziedzinami gospodarki są: rzemiosło, usługi, stolarstwo meblowe i przemysł motoryzacyjny.
W rejonie powiatu oleskiego skupiona jest duża część drewnianego budownictwa sakralnego Górnego Śląska stanowiącego niewątpliwą atrakcję >>>zobacz więcej<<<
Przez teren powiatu przepływa łącznie 16 rzek, co w połączeniu z dużą ilością lasów może być zachętą nie tylko dla amatorów wędkowania ale i dla tych którzy cenią odpoczynek w gospodarstwach agroturystycznych>>>