Plener profilaktyczny "Trzeźwy umysł"
Organizatorem wojewódzkiego pleneru byli: Środowiskowy Dom Samopomocy w Sowczycach i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Oleśnie.
- To projekt, który przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, organizujemy już po raz siódmy – mówi Katarzyna Balcerzak, dyrektorka ŚDS-u w Sowczycach.
- Odbiorcami naszych działań w przeważającej części są osoby niepełnosprawne z zaburzeniami psychicznymi - mówi Elżbieta Hadaś, dyrektorka PCPR-u w Oleśnie.
– Podczas zajęć przestrzegamy je przed czyhającymi na nie niebezpieczeństwami – kontynuuje Katarzyna Balcerzak. - Mam na myśli wszelkiego typu używki, nałogi .
- Pracujemy też nad podniesieniem poczucia własnej wartości, uczymy jak radzić sobie w trudnych sytuacjach – dopowiada Elżbieta Hadaś.
W tegorocznym plenerze udział wzięło aż dwustu niepełnosprawnych z całej Opolszczyzny.
- Są z nami nasi przyjaciele z oleskich Warsztatów Terapii Zajęciowej, Opola, Kluczborka, Krapkowic, Prudnika, Strzelec Opolskich, Lublińca, Gołuszowic, Uszyc, Dobrodzienia, Gany i Nysy – wylicza dyrektorka ŚDS.
Dzień pierwszy - warsztatowy
Tradycyjnie w pierwszym dniu pleneru odbyły się warsztaty profilaktyczno- edukacyjne. Ich uczestnicy poprzez zajęcia ruchowo – sportowe (prowadzący Rafał Balcerzak i Beata Freier), artystyczne (Roksana Tomczyk), plastyczne (Justyna Górok – Jura) i fotograficzne (Mateusz Antkowiak) uczyli się rozładowywać złe emocje, aby w przyszłości nie sięgnąć po używki. Poznawali techniki relaksacji oraz kreatywne formy spędzania czasu wolnego. Mieli też zajęcia z psychologiem z Anną Włodarczyk.
- W tym roku motywem przewodnim prawie wszystkich zajęć było szkło – tłumaczy Katarzyna Balcerzak. – Uczestnicy tworzyli witraże. Samodzielnie zrobili ramki do swoich portretów, które zrobił im Mateusz Antkowiak. Także wspólny występ, które prezentowaliśmy w drugim dniu pleneru w hali Lotnik, nawiązywał do luster.
Plenerowicze i w tym roku nie szczędzili komplementów organizatorom.
- Cały rok czekamy na ten plener, wręcz liczymy dni do niego – mówi Nikola Jabłonka. – To wspólny czas, kiedy możemy się spotkać, porozmawiać, pobawić. Nuda? A co to takiego? Jej nigdy nie ma.
- Dzięki temu projektowi mamy już wielu znajomych z całego województwa, a nawet spoza – dodaje Maria Jabcoń. – Fajnie, że co roku możemy się spotkać. Nigdy nie możemy się nagadać, więc ta noc w pałacu w Pawłowicach jest za krótka.
Dzień drugi – finałowy
To dzień, w którym uczestnicy przed szeroką publicznością prezentują program artystyczny. I prace, które powstały w czasie warsztatów plastycznych. Tradycyjnie w kilku układach artystyczno-tanecznych występują również gimnastyczki z UKS Gwiazda Olesno.
- Nie do wiary, że w jeden dzień można tak profesjonalnie przygotować występ – te słowa dało słyszeć się na widowni.
Tradycyjnie rozegrany został również mecz integracyjny z VIP-ami. W tym roku na murawę - sic! - halę wybiegli: wicestarosta Roland Fabianek,
Kryspin Nowak – radny sejmiku wojewódzkiego, Roman Neugebauer - skarbnik powiatu, Maciej Flank - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Oleśnie, starszy kapitan Wojciech Wiecha - komendant Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie, Rafał Wiktor - strażak i reprezentant kadry wojewódzkiej w sporcie pożarniczym, aspirant Stanisław Filak - rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oleśnie, młodszy aspirant Piotr Godyla - kierownik Rewiru Dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Oleśnie, Grzegorz Dorynek – pracownik Starostwa Powiatowego w Oleśnie, Jerzy Rosół z Nadleśnictwa Olesno, Joachim Hadam – dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Oleśnie, Tomasz Włóczyk z ZDP, Beniamin Godyla- właściciel Piekarni Kłos, Nikola Jabłonka, Kamil Piontek, Sebastian Gorzałka, Michał Kupski, Wioletta Goj, Paweł Gladis i Krystian Konwisorz (wszyscy ŚDS Sowczyce), Jan Wojtyszczyk, Mateusz Świerc i Mariusz Mizerny (ŚDS Kluczbork), Marcin Turski (ŚDS Nysa), Kamil Ropiński (ŚDS Strzelce Opolskie), Ryszard Dudek (WTZ Olesno), Małgorzata Złośnik (ŚDS przy Fundacji Dom w Opolu), Piotr Sowa, Krzysztof Pietrucha (ZPE Dobrodzień),
Tradycyjnie mecz sędziował Zbigniew Bienias, trener Akademii Piłkarskiej i nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół nr 2 w Oleśnie.
Jak zwykle emocje były wielkie, a świadczyć może o tym wynik: 5-2 dla „żółtych koszulek”, ale jak wszyscy podkreślali - nie on był najważniejszy.
- Liczyła się integracja i dobra zabawa, chociaż w meczu nikt nie odpuszczał, jeszcze dziś czuję zakwasy – mówił dzień po meczu wicestarosta Roland Fabianek.
Modyfikował: Katarzyna Czarnecka Data modyfikacji: 06-10-2016 12:53