- Powiat Oleski
- Forum Ekonomiczne KOOPERACJA
Podsumowanie debaty: ZAGROŻENIA ROZWOJU GOSPODARCZEGO REGIONU- DEPOPULACJA I MIGRACJE
23 listopada br. w hali sportowej Zespołu Szkół w Oleśnie odbyło się VIII Forum Ekonomiczne Kooperacja 2016 połączone z wystawą produktów i usług przedsiębiorców branży metalowej, metalurgicznej, maszynowej i motoryzacyjnej oraz otoczenia biznesu, połączona z giełdą kooperacyjną dla przedsiębiorców.
Istotną z częścią imprezy była debata pod hasłem „Zagrożenia rozwoju gospodarczego regionu – depopulacja i migracja”.
Udział w debacie wzięli:
Ewa Wączek - właścicielka firmy FEKS z Mirowszczyzny koło Rudnik
Pan Arnold Czech - Prezes Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych
Pan Roland Wrzeciono - Dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki
Pan Karol Stróżyk - Dyrektor personalny NEAPCO z Praszki, jednocześnie gratulacje dla firmy NEAPCO otrzymanej nagrody EMPLOYER przemysłu motoryzacyjnego, wyróżnienie przyznane za dynamiczne zwiększanie zatrudnienia w Polsce, a także za bycie liczącym się pracodawcą w regionie.
Moderator - Radosław Gliński - dyrektor zarządzający NESTRO-NETECS Sp. z o.o. ze Starego Olesna.
W debacie został poruszony temat niskiego bezrobocia w powiecie, ponieważ wg przedstawionej przez Rolanda Wrzeciono prezentacji, stopa bezrobocia w powiecie oleskim wynosi 6,4 % i zbliża się bardzo szybko do poziomu 5%, które określamy jako bezrobocie naturalne, czyli osób dobrowolnie bezrobotnych. Z uwagi na to właśnie już teraz zaczyna brakować rąk do pracy i w przyszłości będzie jeszcze trudniej.
Jak zauważył prowadzący debatę Radosław Gliński zawracając się do uczestników – podwyżka płacy minimalnej z 1850 do 2000 zł brutto od stycznia 2017, nie spowoduje zatrzymania wyjazdów wśród młodych ludzi zagranicę. Jeśli właśnie takie zarobki będą oferowane, to ci najmniej zarabiający nie odczują poprawy i nie zostaną na lokalnym rynku pracy.
Rozmawiano o tym że podwyżki są niezbędne aby utrzymać pracowników, ponieważ wg badania portalu infopraca.pl opublikowanego na łamach RZECZYPOSPOLITA, aż dziewięciu na dziesięciu Polaków deklaruje chęć zmiany pracy, jeżeli nie otrzyma dodatkowych pieniędzy w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
Pan Arnold Czech zauważył, że tak naprawdę jest zaskoczony, że nie 10 na 10 nie chce zmienić pracy jeśli nie otrzyma podwyżki, ponieważ aby ludzie tu zostali muszą zarabiać.
Radosław Gliński tą część debaty wnioskiem: W Polsce wciąż brakuje wyższych płac. - Bez tego ani nie zatrzymamy naszych najlepszych pracowników, ani nie ściągniemy do kraju tych, którzy pracują za granicą. Nie przyciągniemy też specjalistów np. z Ukrainy.
Właśnie kolejnym tematem było zatrudnianie pracowników z Ukrainy, ponieważ jak zauważył Radosław Gliński: Według Instytutu Statystyki i Demografii SGH i dokumentu "Gospodarka i rynek pracy, a imigranci w perspektywie roku 2030" prognozy demograficzne dla Polski. W roku 2030 ogólna populacja zmniejszy się nieznacznie, ale zasadniczo zmieni się sytuacja na rynku pracy: ubędą miliony ludzi w wieku aktywnym zawodowo, przybędą miliony na emeryturze. Polaków do 40. roku życia będzie za 14 lat aż o 6 mln mniej niż w 2010 r., natomiast tych po 65. roku życia - o ponad 3 mln więcej. Przy takich uwarunkowaniach wzrost naszego PKB będzie na max. Poziomie 0,9% rocznie. Czyli nigdy nie dogonimy krajów zachodnich?
Pan Roland Wrzeciono zauważył, że brak pracowników w danym regionie to też docelowo brak inwestycji, żadna firma nie zdecyduje się bowiem na produkcję w regionie gdzie brakuje ludzi.
Padły pytania do Pana Arnolda Czecha:
Czy w takim razie jesteśmy skazani na imigrację z Ukrainy?
Czy uważa Pan że imigracja nie powinna być przecież rozwiązaniem wszystkich problemów, może być tylko uzupełnieniem rynku pracy?
Pan Arnold, uważa że bez imigracji nie poradzimy sobie, lecz powinno to być przede wszystkim uzupełnieniem lokalnego rynku pracy.
Pan Roland Wrzeciono przedstawił dane z których wynika że w III kwartale 2016 r, wydano w Polsce 600 000 oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca( 98% dla Ukraińców), do końca roku przewiduje się ok. 1 mln. W woj. Opolskim w tym roku zostanie wydanych ok. 16 000 zezwoleń a dwa lata temu było jeszcze tylko 6 000.
Inne poruszane tematy dotyczyły pożyczek i dotacji udzielanych przez Fundację Rozwoju Śląska, zwłaszcza dla młodych ludzi na innowacyjne pomysły.
Odpowiedzi udział jej prezes Arnold Czech - Fundacja udziela pożyczek i dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Wiele tych wniosków dotyczy osób młodych, absolwentów szkół zawodowych czy studiów. Wiemy wszyscy że tylko poprzez innowacyjne rozwiązania, jesteśmy w stanie zacząć konkurować z zachodnimi przedsiębiorstwami, i takie naprawdę innowacyjne pomysły wspieramy w swojej działalności.
Kolejnym tematem było to czym oprócz pracy w danym regionie, warto zainteresować mieszkańców? Co można zrobić w miejscu zamieszkania, czym się zająć?
W tym temacie wypowiedzi udzielała Pani Ewa Wączek, która w swojej miejscowości Rudniki, przeprowadza wraz z młodzieżą wiele lokalnych akcji i działań.
Z Panem Karolem Stróżykiem poruszone zostały tematy otwarcia się na szkolnictwo zawodowe i doświadczeń NEAPCO w tym zakresie.
Do Pana Stróżyka padło pytanie odnośnie tego jak pracować nad stałym dostosowywaniem oferty edukacyjnej placówek kształcenia ustawicznego i praktycznego do potrzeb lokalnego rynku pracy?
Paradoksem naszego rynku pracy jest wyższe bezrobocie wśród młodych ludzi przy jednoczesnym braku specjalistów - zarówno spawaczy, jak i informatyków. Ci pierwsi są w stanie zarobić miesięcznie średnią krajową, ci drudzy – znacznie powyżej średniej krajowej.
Padło pytanie do Pana Karola: Czy zauważa Pan również niedopasowanie umiejętności absolwentów do oczekiwań przedsiębiorców? Czy lekarstwem na to może być szkolnictwo dualne, klasy patronackie? Czy są firmy które to już realizują wspólnie ze szkołami??
Kolejne pytanie zostało skierowane do Rolanda Wrzeciono - aby młodych ludzi odpowiednio pokierować na początku, potrzeba jest fachowa pomoc Doradców zawodowych?
Jak to jednak zrobić, jeśli na doradztwo w szkołach ciągle brakuje pieniędzy?
Czy program specjalnej strefy demograficznej województwo opolskiego może w 2017 lub 2018 roku przewidywać środki finansowe na realizację projektów wspólnie ze szkołami i doradcami?
Może rozwiązaniem jest propagowanie wiedzy o oczekiwanych zawodach deficytowych(a zatem i dobrze płatnych) wśród młodzieży i rodziców. Tylko kto będzie to koordynował?
Może powstała w tym roku Sieć Współpracy Doradców Zawodowych Powiatu Oleskiego może to koordynować? Jest to sieć powstała w wyniku porozumienia pomiędzy Publiczną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Oleśnie a Powiatowym Urzędem Pracy w Oleśnie i wychodzi naprzeciw powszechnemu oczekiwaniu w zakresie wzmocnienia działań na rzecz podejmowania przez uczniów decyzji o wyborze zawodu już na poziomie szkół gimnazjalnych?
Aktywnym uczestnikiem debaty była również młodzież z powiatowych szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Padły pytania do młodzieży:
Przysłuchujecie się naszej dyskusji już od dłuższego czasu i z pewnością możecie odpowiedzieć na kilka pytań:
Czy jest to dla was interesujący region do pracy i życia?
Co przekonałoby Was do pozostania tutaj po zakończeniu nauki?
Czy problem z brakiem dostępu do tanich mieszkań w powiecie, jest dla was problemem?
Czego brakuje firmom lokalnym że się nimi nie interesujecie?
Czy są za mało nowoczesne?
Czy za mało płacą?
Czy też ich nie znacie i nie macie okazji poznać, przed wybraniem kierunku nauki po zakończeniu gimnazjum?
Pana Arnolda Czecha, moderator zapytał: aby młodzi ludzie zainteresowali się lokalnym rynkiem pracy, przedsiębiorcy powinni również się na nich otworzyć, jak można zachęcić przedsiębiorców do tych działań? Czy fundacja może przeznaczać na to środki w ramach dotacji lub innych działań celowych?
W odpowiedzi usłyszeliśmy, że Fundacja nie planuje takiego wsparcia i oczekuje przede wszystkim że to firmy i kuratorium wezmą sprawy w swoje ręce i wspólnie zaangażują młodzież do poznawania zawodów.
Na zakończenie, Pan Radosław Gliński podziękował wszystkim za intensywną wymianę poglądów i zaangażowanie w debatę a następnie przytoczył słowa Henrego Forda, który powiedział kiedyś:
”Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces”.
Myślę, że wszystkie z wymienionych dziś rozwiązań czyli:
- prawdziwa współpraca przedsiębiorców z doradcami zawodowymi,
- otwarcie się przedsiębiorców na młodych ludzi
- oraz odpowiednie wynagrodzenia,
spowodują że to połączenie będzie dobrym początkiem i postępem a dopiero wspólna praca młodych ludzi tu w tych lokalnych firmach będzie sukcesem dla nich samych jak i również dla tego regionu, ponieważ to my wszyscy tworzymy tą rzeczywistość lokalną.
Przygotowane przez Radosława Glińskiego
Modyfikował: Katarzyna Czarnecka Data modyfikacji: 29-11-2016 07:44