- Powiat Oleski
- Róże Powiatu Oleskiego
Róże Powiatu 2016
We wtorek 10 stycznia 2017 r., w auli Zespołu Szkół w Oleśnie odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień Starosty Oleskiego za osiągnięcia w dziedzinie sportu, twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz wolontariatu.
Nagrody wręczali Starosta Oleski Stanisław Belka, Wicestarosta Roland Fabianek, Przewodnicząca Rady Powiatu Ewa Cichoń
Galę uświetnił występ Kwartetu Smyczkowego „Pakamera” z Wrocławia.
Nominowani i nagrodzeni:
„Januarki” 2016
Panie Dorota Puchrowicz i Sylwia Krafczyk - nauczycielki Publicznego Gimnazjum w Dobrodzieniu, które opiekują się „Klubem Ośmiu” w szkole. Klub w gimnazjum działa bardzo prężnie, wywodzi się z niego tegoroczna laureatka Konkursu Ogólnopolskiego „Ośmiu Wspaniałych”. Klub za podjęte inicjatywy i działa został wyróżniony na etapie powiatowym, wraz z jego gospodynią Magdaleną Jasińską.
Magdalena Jasińska - uczennica III LO w Opolu, w poprzednim roku szkolnym - Publicznego Gimnazjum w Dobrodzieniu. Najmłodsza dotychczasowa Laureatka etapu Centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” – Prudnik 2016. Związana z wolontariatem i działaniem na rzecz potrzebujących. Jej aktywność w środowisku dobrodzieńskim została mocno zaakcentowana poprzez spotkania i pracę w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym, w Stowarzyszeniu „Dobrodzień potrzebującym” oraz w ostatnich edycjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Aktywnie uczestniczyła w organizacji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Agata Szarek - uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Praszce. Jej aktywność to przede wszystkim akcje: Góra Grosza, Świąteczna Paczka i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Czas poświęca także młodszemu koledze w Przedszkolu Sióstr Felicjanek w Praszce oraz podopiecznym w świetlicy terapeutycznej. Kocha zwierzęta, opiekuje się przygarniętymi psami i kotami.
„January” 2016
Pani Krystyna Sońska - przewodnicząca Parafialnego Zespołu Caritas, członek Miejskiej Rady Seniorów w Oleśnie. Na co dzień pomaga osobom starszym, samotnym, chorym i niepełnosprawnym. Oferuje pomoc w załatwianiu spraw osobistych, organizuje spotkania okazjonalne, odwiedziny podopiecznych w ich domach, szpitalach lub domach opieki. Stałą formą pomocy są paczki świąteczne, karnety na basen, obiady i dofinansowanie wypoczynku dla dzieci z rodzin o niskich dochodach. Dobrze zorganizowany zespół kierowany przez panią Krystynę prowadzi także zbiórkę żywności, makulatury oraz punkt odzieżowy.
Pan Alojzy Bardorz - od ponad trzydziestu lat właściciel Zakładu Handlowo-Usługowego „Bardorz” w Kościeliskach. Jako mistrz ciesielstwa spod swoich skrzydeł wypuścił spore grono adeptów tego zawodu. Na co dzień prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kościeliskach, w której dokonał modernizacji i przyczynił się do budowy sali wiejskiej przy OSP. Starania prezesa doprowadziły do zakupu ciężkiego wozu bojowego do działań ratowniczo-gaśniczych. Od 2013 roku pan Alojzy jest Starszym Cechu Rzemiosł Różnych
i Małej Przedsiębiorczości w Oleśnie. Oleski Cech działa prężnie rozwija się i sprawuje opiekę nad blisko 140 zakładami.
Pani Dorota Mielczarek – Koziołek - Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie, współautorka programu „Podstawy wiedzy o służbach mundurowych”. Jako pierwsza w powiecie realizuje innowację, polegająca na uruchomieniu klasy mundurowej i poszerzeniu programu nauczania o przedmiot dodatkowy. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego, oprócz zajęć teoretycznych w szkole, realizują szereg warsztatów na terenie innych instytucji i jednostek. Uczniowie klas mundurowych m.in. zdobyli Puchar Starosty Oleskiego dla najlepszej drużyny „reszty Świata” (2015 r.), zajęli III miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Musztry Klas Mundurowych
(2016 r.), I i II miejsce w Mistrzostwach Śląska Szkół Średnich o profilu wojskowym (2016 r., 2015 r.) I miejsce w Mistrzostwach Powiatu Lublinieckiego w Strzelectwie Sportowym. Absolwenci chętnie wstępują do wojska, podejmują prace w policji i straży pożarnej lub kontynuują naukę w uczelniach wojskowych i szkole policyjnej.
Pan płk Wojciech Daniłowski - Dowódca Jednostki Wojskowej nr 2286 w Opolu. W swoich działaniach przychylny młodzieży, władzom gmin i powiatu oraz mieszkańcom. Współpracuje z Zespołem Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. M. Kopernika w Oleśnie w ramach zawartego porozumienia, którego celem jest kształtowanie postawy obywatelskiej i patriotycznej młodzieży. Wspiera także inicjatywy oleskiego „ekonomika”, mające na celu poszerzenie wiedzy i praktycznych umiejętności uczniów z zakresu wojskowości. Dzięki niemu realizowane są działania, wynikające z autorskiego programu „Podstawy wiedzy o służbach mundurowych”. Organizuje obozy szkoleniowe i kondycyjne dla uczniów klas mundurowych w ramach których odbywają się warsztaty ze strzelectwa, musztry, ratownictwa medycznego i terenoznawstwa. Jego zaangażowanie przełożyło się na sukcesy młodzieży w konkursach klas mundurowych i zawodach sportowych. Współpracę jednostki wojskowej ze szkołą oceniono wzorowo, przyznając jej wyróżnienie Dowódcy Garnizonu Warszawa.
Pan insp. Tomasz Kubicki - Komendant Powiatowy Policji w Oleśnie wspierający działania ZSEiO w Oleśnie służące realizacji autorskiego programu „Podstawy wiedzy o służbach mundurowych”. Od wielu lat organizuje warsztaty przedmiotowe - w komendzie policji, a wykłady i warsztaty przedmiotowe - na terenie szkoły. Umożliwiają one uczniom poznanie struktury organizacyjnej policji, warunków jakie muszą spełnić kandydaci do tej służby oraz zapoznanie z przepisami prawa. Ponadto szkoła, wraz z komendą, realizuje projekty, służące m.in. poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Pan st. kpt. Wojciech Wiecha – Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie realizujący szereg inicjatyw wspierających realizację autorskiego programu „Podstawy wiedzy i służbach mundurowych”. Wśród nich najważniejsze to: warsztaty przedmiotowe w siedzibie straży pożarnej, wykłady dla młodzieży w szkole oraz pokazy i prezentacje z zakresu pożarnictwa.
Pan Andrzej Suder - nauczyciel Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie, społecznik. Od 10 lat organizuje Akcję Honorowego Krwiodawstwa połączoną ze zbiórką krwi. W ubiegłym roku szkolnym sztandar ZSZ w Oleśnie został uhonorowany Odznaką PCK IV stopnia za zasługi dla krwiodawstwa. Wśród szkół średnich ZSZ w Oleśnie zajał I miejsce w kraju w kategorii „Promocja honorowego krwiodawstwa”.
Pan Marian Stasiak – przedsiębiorca z Janinowa w gminie Rudniki, założyciel rodzinnej firmy „Dasta”, zajmującej się wytwarzaniem i przetwórstwem produktów mięsnych. Na rynku lokalnym wyróżniony rudnicką „Złotą Ramą” za jakość produkowanych wyrobów. Od lat wspiera działania promocyjne powiatu w lokalnych i międzynarodowych wydarzeniach. Aktywny społecznik i sponsor inicjatyw w dziedzinie sportu.
Pan Joachim Rataj – nauczyciel Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie, pełni obowiązki kierownika kształcenia praktycznego, kieruje pracami Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły. Jest to organizacja pożytku publicznego, która swoje wysiłki koncentruje na pomocy i wsparciu aktualnych uczniów Szkoły. Stowarzyszenie z posiadanych funduszy przydziela nagrody i stypendia dla laureatów konkursów i olimpiad. Współpracuje z Bankiem Żywności w Opolu, a przez sześć lat z tej pomocy skorzystało 220 uczniów. Materialne wsparcie otrzymał także uczeń, który w wyniku wypadku doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu. Owocnie współdziała z oleskimi placówkami handlowymi i pozyskuje artykuły spożywcze dla potrzebujących. W okresie 6 letniej działalności Stowarzyszenia rozdysponowano 7 ton żywności.
Pan Grzegorz Grzywna – sportowiec amator, na co dzień pracuje w firmie „Oras”, ale swój czas wolny poświęca biegom długodystansowym
i maratonom ekstremalnym. W 2016 roku uczestniczył w Maratonie Komandosa w Lublińcu i wygrał w kategorii Narodowe Siły Rezerwowe. Doskonale dotrzymuje kroku biegaczom afrykańskim.
Pan Jarosław Izydorczyk - nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Oleśnie. Organizator szkoleń żeglarskich, min. Rejsu Mazurskiego, wyjazdu na Otwarte Mistrzostwa Polski w Regatach Żeglarskich w kategorii Puck, wyjazdu na Otwarte Mistrzostwa Polski w Regatach Łodzi Kabinowych typu Maxus „Nothman – Cup”, wyjazdu na szkolenia żeglarskie nad Zalewem Solińskim. W rywalizacji sportowej prowadzona przez niego drużyna szkolna wielokrotnie zdobywała I miejsca w powiatowej rywalizacji sportowej szkół ponadgimnazjalnych „Licealiada” a także osiągnęła : III miejsce w wojewódzkiej rywalizacji sportowej szkół ponadgimnazjalnych „Licealiada” za 2014/2015 oraz tytuły wicemistrza województwa szkół ponadgimnazjalnych w: biegach przełajowych dziewcząt i chłopców, w rzucie oszczepem i pchnięciu kulą dziewcząt. Uczestnik Otwartych Mistrzostw Polski w piłce siatkowej – Oldboy oraz Międzynarodowego Turnieju w Piłce Siatkowej w Wilnie w 2016 roku. Jako współwłaściciel firmy „Kormoran” sponsoruje wiele imprez szkolnych min. Konfrontacje Teatralne, Turniej Taneczny i Turniej Mikołajkowy.
Pan Krzysztof Galus - nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Oleśnie. Jego drużyna zdobyła mistrzostwo województwa szkół ponadgimnazjalnych w: halowej piłce nożnej chłopców, mistrzostwo województwa w trójskoku dziewcząt, mistrzostwo województwa w indywidualnych biegach przełajowych chłopców oraz wicemistrzostwo województwa w piłce nożnej trawiastej chłopców, w sztafetowych biegach dziewcząt i chłopców oraz w tenisie stołowym drużynowym chłopców. Jako współwłaściciel firmy „Kormoran” sponsoruje wiele imprez szkolnych min. Konfrontacje Teatralne, Turniej Taneczny i Turniej Mikołajkowy.
„Róże Powiatu” 2016
Nominacje
Pani Katarzyna Pawlaczyk - nauczycielka wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Jaworznie, która organizuje liczne imprezy sportowe i bierze w nich udział na poziomie wojewódzkim i ogólnopolskim. Ma duży wpływ na rozwoju tenisa stołowego wśród młodzieży gminy Rudniki. Swoją pasją zaraża młodych sportowców, motywując do aktywnego spędzania czasu wolnego. Popularyzuje nową dyscyplinę sportu Speed – ball.
Pani Dominika Małycha - to zawodniczka drużyny piłki nożnej, która swoją przygodę z tą dyscypliną rozpoczęła jeszcze jako dziecko w LKS Przedmość. Lider zespołu piłki nożnej kobiet w województwie. Jako gimnazjalistka otrzymała propozycję gry w II – ligowym klubie ULKS Bogdańczowice, a rok po tym fakcie świętowała ze swoim zespołem awans do I ligi piłki nożnej kobiet, który został utrzymany także w kolejnych sezonach. Studiuje wychowanie fizyczne.
Pan Mateusz Pawełczyk - zapalony fotograf, autor amatorskich filmów i materiałów promocyjnych. Piękno powiatu przedstawił w filmie „Rytm Małej Ojczyzny – Powiat Oleski”. Twórca filmu fabularnego „Komisorz Hanusik i Warszawiok”. W Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania Dolina Stobrawy, był odpowiedzialny za kampanię promocyjną pt. „Czas na piknik w Dolinie Stobrawy”, ukazującą walory krajobrazowe regionu. Zrealizował film o Oleśnie „Róż(n)e miasto”.
„Róże Powiatu” 2016
Wyróżnienia
Pani Klaudia Wieczorek - miłośniczka sportów siłowych. W 2016 roku zdobyła III miejsce w zawodach kulturystycznych Bikini Fitness w Sopocie oraz brązowy medal w kategorii do 65 kg na Mistrzostwach Europy w Mas Wrestlingu w Batumi w Gruzji. W tej samej dyscyplinie wywalczyła złoty krążek na Mistrzostwach Polski w Rewalu i brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Kirgistanie. Mieszkanka Biskupic w gminie Radłów.
Twój Teatr. Teatr Dorosłych. Teatr powstał w 2011 roku i działa przy Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Praszce. Ma na swoim koncie liczne przedstawienia dla dzieci i dorosłych. Aktorzy Teatru otrzymują wyróżnienia i nagrody. Dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu wysoko ocenił kunszt aktorski zespołu. Wybrane przedstawienia gromadzą wokół liczną publiczność.
Laureaci nagrody „Róże Powiatu 2016”
Pan Kryspin Nowak - z wykształcenia nauczyciel wychowania fizycznego, dyrektor gorzowskich szkół, wicestarosta powiatu oleskiego w latach 1998-2006, wicemarszałek województwa opolskiego w latach 2010-2011, obecnie przewodniczący Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Gorzowie Śląskim i wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego tegoż związku. Pełniąc ważne funkcje samorządowe i społeczne wykazywał dużą dbałość i troskę o rozwój i upowszechnianie sportu, kultury i promocję Opolszczyzny. Pomysłodawca nagrody Starosty Oleskiego „Róże Powiatu”.
Ks. Andrzej Markowski - od lipca 2004 r. proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Uszycach. Założyciel Grupy Odnowy Wsi w Uszycach, która przekształciła się w Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Uszyckiej. Inicjator wielu działań na rzecz lokalnej społeczności, m.in. przebudowy parkingu, chodników i traktów pieszych wokół kościoła parafialnego. Restaurator tejże świątyni ( wymiana instalacji elektrycznej i odgromowej, montaż nowoczesnego ogrzewania oraz prace konserwatorskie ). Autorytet w lokalnym środowisku.
Pan Dariusz Rodewald – były mieszkaniec Olesna, absolwent miejscowego Zespołu Szkół Zawodowych. Od czasu emigracji do Holandii związany z firmą samochodową De Rooy. Członek zespołu rajdowego firmy, z którym odnosi sukcesy począwszy od 2008 roku. Promotor powiatu oleskiego, Olesna i Zespołu Szkól Zawodowych w Oleśnie. Sukcesy: 2008 r. – I miejsce w rajdzie Africa Race, 2009 r. – II miejsce rajdzie Silk Way, 2011 r. – II miejsce w rajdzie Marco Rallye, 2012 r. – I miejsce w rajdzie Dakar, 2012 r. – I miejsce w rajdzie Maroc Rallye, 2013 r. – IV miejsce w Rajdzie Dakar, 2014 r. – II miejsce w Rajdzie Dakar, 2014 r. – I Miejsce w Rajdzie Maroc Rallye, 2015 r. – IX miejsce w Rajdzie Dakar, 2015 r. – IV miejsce w rajdzie Maroc Rallye, 2016 r. – I miejsce w Rajdzie Dakar.
Modyfikował: Katarzyna Czarnecka Data modyfikacji: 13-01-2017 13:14