Podziękowania dla „Ośmiu Wspaniałych”
11 kwietnia 2017 r. w auli Zespołu Szkól w Oleśnie wicestarosta Roland Fabianek uhonorował statuetkami i dyplomami uczniów szkól powiatu oleskiego na co dzień zaangażowanych w bezinteresowną pomoc najbardziej potrzebującym. Podczas spotkania wyróżniono także klub woluntariuszy „Ośmiu” działający przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Praszce.
Powiat oleski na krajowym spotkaniu najlepszych młodych woluntariuszy reprezentować będzie Renata Żurek z Zespołu Szkół w Gorzowie Śl.
Najlepsi młodzi woluntariusze z powiatu oleskiego:
Zofia Neugebauer – uczennica Publicznego Gimnazjum w Gorzowie Śl. Aktywnie udziela się w świetlicy środowiskowej „Uśmiech”, gdzie pomaga w opiece nad młodszymi dziećmi. Bardzo aktywnie działa w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, co pozwala Jej na koordynację wielu akcji charytatywnych. Ma bardzo dobry kontakt z dziećmi z Domu Dziecka w Sowczycach, wspiera środowisko osób potrzebujących poprzez własne wypieki sprzedawane na szkolnych przerwach.
Agata Korzeniowska – uczennica Publicznego Gimnazjum w Gorzowie Śl. Z wolontariatem związana już w szkole podstawowej, co wynikało z chęci niesienia pomocy rówieśnikom. Od kilku lat jest także członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzowie Śl.
Świetny kontakt z małymi dziećmi wykazuje w świetlicy środowiskowej „Uśmiech”, sprawując nad nimi opiekę.
Julianna Rasztar – uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Praszce, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Wszelkie działania Julianny cieszą się ogromnym powodzeniem, to z jej inicjatywy w szkole odbywają się m.in. zbiórki rzeczy dla dzieci zaniedbanych. Pomysłodawczyni konkursu na dekorację klas, którego celem jest integracja klasy poprzez włączenie do działania uczniów nieśmiałych, nie wierzących w siebie. Od dawna udziela się w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy , czy też w akcjach „Gwiazdka” i „Góra Grosza”. Inicjatorka zbiórki plastikowych korków. Julianna w ramach pomocy koleżeńskiej pomaga innym uczniom w nauce, szczególnie zainteresowana jest potrzebami uczniów z niepełnosprawnością, w przypadku których wykazuje się szczególną pomocą i troską.
Nina Jaworska – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Praszce, szczególnie wrażliwa na potrzeby drugiego człowieka. Działając w „Szlachetnej Paczce” doznała wyjątkowych przeżyć dzieląc radość z obdarowanymi. Wychodzi z założenia, że pomaganie jest piękne i uszlachetnia człowieka.
Własne wypieki przeznacza na pozyskanie funduszy wspierających akcję „Adopcja Sercem”, a fundusze zebrane podczas „Góry Gorsza” przeznacza na rodzinne i państwowe domy dziecka. Swoją pasję, czyli śpiewanie wykorzystuje podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Praszce.
Weronika Dzięcioł – uczennica I liceum Ogólnokształcącego w Praszce. Osoba niezwykle wrażliwa i empatyczna. Znana z talentu wokalnego i teatralnego. Jako wolontariuszka szczególnie aktywnie zaangażowana jest w prace na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chętnie angażuje się w akcje społeczne, artystyczne szkoły, „sprzątanie świata”, zbieranie nakrętek czy też funduszy na „Górę Grosza”. Inicjatorka spotkania z pochodzącą z Australii założycielką organizacji, która pomaga ofiarom handlu ludźmi. Wszystkie działania podejmuje bezinteresownie, a słowo „Dziękuję” wypowiedziane z głębi serca obdarowanego jest dla niej największą nagrodą.
Monika Bednarska – uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie. Bardzo życzliwa i oddana wolontariuszka, angażuje się w sekcji młodzieżowej Caritas. Od 3 lat działa w Katolickim Stowarzyszeniu Niepełnosprawnych w Bytomiu pomagając w organizacji turnusów rehabilitacyjnych.
Bardzo aktywna w życiu szkoły, propaguje życie bez nałogów dla młodzieży. Ma swój udział w tworzeniu książki traktującej o tej właśnie tematyce. Potrafi zaszczepić w rówieśnikach dobre maniery i etykietę zachowań, a postawa uczennicy jest godna naśladowania.
Zuzanna Sułkowska – uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu, swoją przygodę z wolontariatem rozpoczęła już w gimnazjum. Jest osobą niezwykle wrażliwą, cierpliwą i odpowiedzialną. Inicjatorka wielu akcji m.in. ostatki z chorymi, przygotowuje paczki oraz koncert kolęd i pastorałek dla pensjonariuszy Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego w Dobrodzieniu. Chętnie odwiedza i spędza czas z podopiecznymi ZOL - u Znana jest z tego, że zawsze jest chętna, aby poświęcić swój czas drugiemu człowiekowi.
Justyna Skowronek – uczennica klasy maturalnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu, w wolontariacie działa już od szkoły podstawowej. Jest kopalnią ciekawych pomysłów. Dla Justyny nie ma zadań , których by się nie podjęła. Nigdy nie pracuje sama, zawsze potrafi zachęcić do współpracy innych. Podejmuje się wielu wyzwań np. akcja zachęcająca do krwiodawstwa, zbiórki dla potrzebujących, wizyty w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym. Chętnie angażuje się w życie szkoły, aktywnie działa nie tylko w wolontariacie , ale także w Samorządzie Uczniowskim jak i w PCK.
Renata Żurek – uczennica Zespołu Szkół w Gorzowie Śl., wolontariuszka klubu „Ośmiu” i przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego w szkole. Dziewczyna ma niezwykły zmysł organizacyjny, bardzo przedsiębiorcza i odpowiedzialna. Zawsze na właściwym miejscu i chętna do pomocy, jej działania są bardzo przemyślane skoordynowane co w dużej mierze wynika z charakteru i wnętrza Renaty.
Renata efektywnie działa w Akademii Przyszłości w Oleśnie, pełni dyżury w Klubie Abstynenta w Praszce i w świetlicy środowiskowej „Uśmiech” w Gorzowie Śl., pomagając młodszym dzieciom w odrabianiu lekcji. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, zbiórka żywności, zbiórka funduszy na leczenie onkologiczne dzieci to przedsięwzięcia, w których widać wolontariuszkę.
Klub „Ośmiu” w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Praszce po raz kolejny zasługuje na wyróżnienie.
Członkowie Klubu współpracują z Dziennym Domem Pomocy w Ganie i z podopiecznymi Zespołu Placówek Specjalnych w Praszce. Aktywnie włączają się w akcję zbiórki krwi pod nazwą „Młoda Krew Ratuje Życie”, w której zajęli III miejsce w województwie.
Akcja „Apetyt na życie” służyła zebraniu środków na turnus rehabilitacyjny koleżanki, a zbiórka słodyczy zaowocowała przygotowaniem 55 paczek świątecznych.
Zebrane środki finansowe poprzez „Fruti Dej” umożliwiły organizację balu karnawałowego dla dzieci z Zespołu Placówek Specjalnych w Praszce.
Chęci i możliwości członków Klubu pozwoliły na remont pokoju, w którym gospodaruje szkolny wolontariat.
Modyfikował: Katarzyna Czarnecka Data modyfikacji: 13-04-2017 10:02