Miasto i Gmina Praszka
Miasto i gmina Praszka położona jest w północno-wschodniej części województwa opolskiego. Powierzchnia tej jednostki terytorialnej wynosi 102,8 km2.
W jej skład wchodzi miasto Praszka oraz 20 miejscowości. Gęstość zaludnienia to 143 osoby na km2. Siedzibą gminy jest Praszka leżąca w środkowo-zachodniej części gminy, w międzyrzeczu Prosny i Wyderki.
Pod względem geograficznym obszar gminy należy do Wyżyny Śląskiej, do jej północno-wschodniej części, którą jest Obniżenie Warciańsko-Prośniańskie.
Przez Praszkę przebiegają dwie drogi krajowe: nr 45 Łódź - Opole i nr 42 w ciągu dróg łączących Wrocław z Częstochową.
Praszka jest jedną z najstarszych osad w dawnej ziemi wieluńskiej. Pierwsze wzmianki źródłowe o Praszce, zwanej pierwotnie Michałów, stanowiący własność szlachecką, pochodzą z 1260 r. W 1392 r. król Władysław Jagiełło wydał przywilej Piotrowi Kowalskiemu herbu Wierusz na założenie miasta Praszka. Rok ten stał się początkiem dziejów miasta.
Pierwsze dwa wieki jego istnienia odznaczały się dużym rozwojem gospodarczym. Związane to było nie tylko z nadgranicznym położeniem, ale też z położeniem na szlaku handlowym prowadzącym na Śląsk oraz z przywilejami z 1542 roku na pobierania cła mostowego i z 1620 r. na założenie cechu garncarskiego.
Rozkwit gospodarczy Praszki w XIX i w pierwszej połowie XX wieku związany był z rozwojem rzemiosła. Podczas I wojny światowej Praszka została zajęta przez Niemców, którzy wybudowali w 1916 r. połączenia kolejowe łączące ją z Wieluniem. W 1939 r. miasto zostało wcielone do III Rzeszy. W czasie II wojny światowej w wyniku terroru hitlerowskiego okupanta zginęła 1/3 ludności Praszki. Lata 70-te przyniosły miastu kolejny okres rozkwitu, który związany był z budową Zakładów Sprzętu Motoryzacyjnego "Polmo". Ich powstanie w wydatnym stopniu wpłynęło na rozwój infrastruktury miejskiej (wodociągi, kanalizacja, oczyszczalnia ścieków), placówek handlowych i usługowych. W 1975 roku miasto znalazło się w granicach województwa częstochowskiego, a od 1999 r. w granicach województwa opolskiego.