Gmina Radłów
Gmina Radłów leży w północno-wschodniej części województwa opolskiego. Graniczy z gminą Krzepice w województwie śląskim i gminami Rudniki, Gorzów Śl. oraz Olesno w województwie opolskim. Administracyjnie należy do powiatu Oleskiego. Powierzchnia gminy to 117 km2
Najwyżej położonym rejonem gminy jest obszar Gór Ligockich gdzie wzniesienia dochodzą do 270-275 m n.p.m.
Część północna gminy poprzecinana jest doliną rzeki Prosny i jej niewielkich dopływów.
Nazwa miejscowości Radłów pochodzi od radła - narzędzia do uprawy ziemi. Początki wsi nie są znane, dopiero XVIII wiek przynosi parę udokumentowanych informacji. W tym okresie wieś liczyła 30 gospodarstw chłopskich, które upadały w wyniku wysokich powinności pańszczyźnianych. W 1824 roku w Radłowie było tylko 19 pełnorolnych chłopów oraz 28 zagrodników. Ziemia dworska w Radłowie często zmieniała właścicieli. Od 1700 roku przez 68 lat należała do Skrońskich, przez następne 7 lat jej właścicielem był von Taubadel, później baron von Knobelsdorf.
Od 1816 do 1839 roku Radłowem władało Zrzeszenie Ziemiaństwa Kredytowego rejencji opolskiej. Kolejnym właścicielem do roku 1853 był hrabia Andrzej Renhard. Ostatnimi właścicielami była rodzina Hohenzollernów, która władała tą ziemią od 1853 do 1945 roku.
Jak się dowiadujemy z dokumentów w XVIII wieku, w Radłowie istniała szkoła, która znajdowała się w drewnianym, krytym strzechą domu. Obecny budynek szkoły został zbudowany w roku 1894.
Na szczególną uwagę zasługuje szpital w Radłowie, będący kiedyś przytułkiem dla ubogich. Powstał on w 1660 roku z fundacji rodziny Skrońskich i funkcjonował do 1819 roku. Zabytkowy budynek szpitalny, jako ciekawy obiekt budownictwa drewnianego tych ziem, został przeniesiony do Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach (przedmieście Opola) gdzie obecnie można go zobaczyć.
Radłów to jedna z najładniejszych gmin w powiecie. Piękne krajobrazy, lasy, łąki, liczne stawy oraz zbiornik retencyjny o charakterze rekreacyjnym na rzece Prośnie w Psurowie to niewątpliwe atuty gminy. Tutaj można znaleźć spokój i odpoczynek, a istniejące gospodarstwa agroturystyczne umożliwiają spędzenie na tym terenie urlopu czy choćby tylko weekendu.
Radłów należy do gmin typowo rolniczych. Użytki rolne stanowią 6900 ha. Przeważają gleby IV i V klasy bonitacyjnej. Uprawia się na nich przede wszystkim zboża, popularny jest też chów trzody chlewnej.
Poleć stronę znajomemu
Poleć stronę znajomemu
Zapisz się do Newslettera
Nadchodzące wydarzenia