XVII Gala Powiatowego Konkursu Ośmiu Wspaniałych
4 kwietnia 2018 r. odbyła Gala Powiatowa Konkursu Ośmiu Wspaniałych. Nagodzeni zostali uczniowie, którzy na co dzień zajmują się wolontariatem.
Powiat oleski na podobnej gali w Warszawie będzie reprezentował Jakub Rękowicz uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Praszce.
Patryk Augustyniok – uczeń Zespołu Szkół w Oleśnie, pełen empatii, wrażliwy i chętny do pomocy młody człowiek. Bardzo zaangażowany w pomoc koleżeńską w nauce od szkoły podstawowej. Opanowanie trudnych treści z życzliwą pomocą Patryka stawało się łatwiejsze. Zajmował się także zbiórką żywności organizowaną przez Bank Żywności. Niezwykłą aktywność przejawił w Szlachetnej Paczce i Akademii Przyszłości.
W oparciu o współpracę ze wspomnianą Akademią powstał innowatorski projekt o nazwie „Kampania Uświadamiająca Ideę Mądrej Pracy”. Patryk zbierał także pieniądze dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, czyli szlachetny cel. Za swoje sukcesy i osiągnięcia wyróżniony w roku szkolnym 2017/2018 stypendium Marszałka Województwa Opolskiego.
Zuzanna Ciupa – uczennica Szkoły Podstawowej Nr 4 w Praszce z niezwykłym zaangażowaniem poświęca swój czas na pomoc w nauce koleżankom i kolegom z klas młodszych.
Zachęciła do takiej aktywności również koleżanki z klasy. Bardzo chętnie włączyła się w akcję „Adopcja Serca” koordynując zbiórkę przyborów szkolnych i artykułów spożywczych. Już po roku starań w zbiórkę makulatury udało się zakupić dla adoptowanej dziewczynki upominek w postaci roweru.
Na terenie szkoły Zuzia zorganizowała akcję „Wszystkie kolory świata” propagowaną przez Unicef. Efektem były własnoręcznie wykonane szmaciane laleczki. W ramach akcji „Pomóżmy dzieciom z Syrii przetrwać zimę” środki pozyskane z charytatywnej dyskoteki i kiermaszu ciast, przeznaczono dla dzieci z kraju ogarniętego wojną. Swoje pasje realizuje także w drużynie harcerskiej od 7 roku życia, udowadniając iż jest to „niezapomniana przygoda”.
Stefania Duda – uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie z wolontariatem zetknęła się jeszcze w gimnazjum, gdzie zbiórka żywności, nakrętek i karmy dla zwierząt były dla niej priorytetem.
W szkole ponadgimnazjalnej zaangażowanie w wolontariat przybrało szersze działania. Odwiedziny w Domu Seniora w „Złotych Borkach”, to wspólne gry i zabawy zespołowe, które przynoszą mnóstwo satysfakcji obu stronom. „Bal Seniora” to także duże zaangażowanie Ani w jego organizację i prowadzenie. Dzięki temu stale rozwija swój talent muzyczny – gra na skrzypcach. I włącza się w akcje społeczne, stając się wzorem dla młodszych.
Anna Wac – także uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie. W wielu działaniach towarzyszy koleżance ze szkoły. Posiada świetny zmysł organizacyjny, dlatego wiele z podjętych akcji wieńczonych jest dużym sukcesem. Zbiórka karmy dla zwierząt, to efekt przywiązania do czworonogów i tym samym spełnienia swoich marzeń.
Stefania czas przeznaczony na odpoczynek w trakcie ferii zimowych świadomie poświęciła na pracę w kuchni dla bezdomnych we Wrocławiu. Tam też z Jej udziałem w hospicjum odbywał się Karnawał dla emerytów. Stefania uwielbia literaturę ambitną, pochłania książki, które motywują i stymulują Jej rozwój osobisty.
Bardzo zaangażowała się w projekt realizowany w szkole „ Nowe książki w bibliotece szkolnej”. Wspólnie z Anią Wac realizowały „Jasełka” dla więźniów osadzonych w zakładzie karnym.
Wiktoria Grabowska – uczennica Zespołu Szkół w Gorzowie Śl. Z ogromną pasją lubi sprawiać przyjemność innym. Wierzy, że to właśnie wolontariat pozwala dojrzeć i dorastać do szczęśliwego życia.
Włącza się w zbiórkę żywności dla ludzi, którzy tego potrzebują, a jako gospodyni Klubu 8 zachęca rówieśników do różnych akcji. Z wielkim oddaniem organizowała Mikołajki dla podopiecznych świetlicy środowiskowej „Uśmiech” w Gorzowie Śl. W obecnej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, osobiście obsługiwała stoisko gastronomiczne dla uczestników. Środki ze sprzedaży hamburgerów i zapiekanek przekazano na schroniska dla zwierząt. Jej dewiza życiowa to słowa „Im więcej dajesz, tym większy się stajesz”.
Klaudia Młynek – także uczennica Zespołu Szkół w Gorzowie Śl., założyła w szkole „Klub Papierowej Wikliny”. Rękodzieła i stroiki wykonane na kiermasz bożonarodzeniowy stanowiły dochód przeznaczony na słodycze i upominki świąteczne dla uczniów o niskich dochodach w rodzinie.
Klaudia jest honorowym krwiodawcą, regularnie oddaje krew. Prowadzi zajęcia z 9 – letnią dziewczynką w ramach Akademii Przyszłości w Praszce. Odwiedza dzieci z Domu Dziecka w Komornikach oraz Seniorów w Domu Spokojnej Starości w Kościeliskach.
Zuzanna Soberka – uczennica Szkoły Podstawowej Nr 3 w Praszce, to osoba niezwykle spontaniczna, otwarta na ludzi i ich potrzeby, która mimo wielu obowiązków szkolnych i pozaszkolnych, bez wahania włącza się w akcje mające na celu pomoc osobom potrzebującym. Wierzy, że przez swoje postępowanie staje się dobrym człowiekiem. Jest liderem grupy wolontariuszy, która działa na terenie szkoły oraz inicjatorkom wielu akcji charytatywnych: „Góra grosza”, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, „Gwiazdka”. Poprzez szkolną zbiórkę korków i nakrętek, organizację koncertu oraz przeznaczenie dochodu z cegiełek za „Maraton Fitness” włączyła się w pomoc Bartusia – chłopca chorego na dystrofię mięśniową Duchenne’a. Na uwagę zasługuje także fakt, że Zuzia koordynowała Szkolny Maraton Pisania Listów do władz różnych państw w celu obrony osób uwięzionych lub prześladowanych.
W każde powierzone jej zadanie wkłada wiele serca. Swoją postawą przyciąga młodych ludzi, którzy za jej przykładem angażują się w pomoc drugiemu człowiekowi.
Zuzanna Sułowska - uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu, swoją przygodę z wolontariatem rozpoczęła już w gimnazjum. Jest osobą niezwykle wrażliwą, cierpliwą i odpowiedzialną. Inicjatorka wielu akcji m.in. walentynki, przygotowuje paczki oraz koncerty kolęd i pastorałek dla pensjonariuszy Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego w Dobrodzieniu. Chętnie odwiedza i spędza czas z podopiecznymi ZOL – u. Uczestniczyła w akcji „Dobrodzienianki mówią rakowi Stop”. Świetnie potrafi pogodzić pracę wolontariuszk z nauką. Jako bardzo dobra uczennica pomaga w nauce Linie – koleżance z Syrii. Znana jest z tego, że zawsze jest chętna, aby poświęcić swój czas drugiemu człowiekowi.
Jakub Rękowicz – uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Praszce. Swoje działania charytatywne zawsze opierał o kontakty z osobami niepełnosprawnymi. Zetknął się z tym w swojej rodzinie, co zdecydowanie miało wpływ na jego rozwój. Odwiedziny w Zespole Placówek Specjalnych w Praszce i w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Uszycach kształtowały osobowość Jakuba, a poświęcony czas wychowankom tych placówek traktował jako „pożyteczny i dobry uczynek”. Koordynował także zbiórkę słodyczy i artykułów spożywczych dla dzieci z tych placówek.
W ubiegłym roku remontował pomieszczenie w szkole, które zaadaptowano jako „Pokój wolontariatu”. W pomieszczeniu tym dokonano wymiany instalacji elektrycznej podłogi, mebli łącznie z gipsowaniem i malowaniem ścian.
Począwszy od uzyskania pełnoletności Jakub co 3 miesiące oddaje krew z poczuciem, że uratował czyjeś życie. Jakub ma w sobie duże pokłady sił, by pomóc, ale potrafi też zachęcać innych do takich działań.
Klub Ośmiu przy Publicznej Szkole Podstawowej w Gorzowie Śl. - klub działa w szkole od wielu lat. Wolontariusze klubu biorą udział w wielu akcjach mających na celu niesienie pomocy innym. Organizują zbiórkę odzieży, maskotek i funduszy na rzecz Domu Dziecka w Sowczycach. Tam też jeżdżą z prezentacją programu artystycznego z okazji świąt. Aktywnie biorą udział w zbiórkach funduszy w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i żywności dla osób potrzebujących w ramach działań oddziału gorzowskiego Caritas. Ponadto włączają się w pomoc w różnych akcjach charytatywnych, które organizowane są na terenie szkoły, pomagają w nauce uczniom przybywającym na świetlicy oraz tym uczniom, którzy ze względu na choroby przewlekłe mają liczne nieobecności.
Modyfikował: Katarzyna Czarnecka Data modyfikacji: 05-04-2018 11:18