XVIII Gala Powiatowego Konkursu Ośmiu Wspaniałych
4 kwietnia 2019 r. odbyła Gala Powiatowa Konkursu Ośmiu Wspaniałych. Nagrodzeni zostali uczniowie, którzy na co dzień zajmują się wolontariatem.
Powiat oleski na podobnej gali w Warszawie będzie reprezentowała uczennica Zespołu Szkół w Oleśnie.
Aleksandra – uczennica Zespołu Szkół w Gorzowie Śl. Chętnie pomaga dzieciom w Świetlicy Środowiskowej „Uśmiech” w Gorzowie Śl. Organizuje zbiórkę żywności przed świętami. Akcja „Góra grosza”, to przedsiębiorcze działanie Oli w szkole. Jest wolontariuszką Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uwielbia zwierzęta i to dla nich angażuje się w zbiórkę karmy dla schroniska w Szczytach. Jako fryzjerka, swoje zawodowe umiejętności realizowała w akcji „100 fryzur na 100 – lecie Niepodległości", wykonując dla podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kluczborku różnorodne fryzury i uczesania.
Anna – uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Praszce jest gospodynią Klubu „8”. Jest szczególnie wrażliwa i wyczulona na potrzebę pomocy osobom niepełnosprawnym, bo taka sytuacja dotyczy jej starszej siostry. Pomaga dzieciom w Zespole Placówek Specjalnych w Praszce. To tam klub organizował Bal Charytatywny dla podopiecznych. Chroniąc środowisko zbiera nakrętki z przeznaczeniem na pomoc dla dzieci z wyżej wymienionej placówki.
Aktywnie włącza się we wspólne kolędowanie i przygotowanie upominków świątecznych dla dzieci z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Uszycach. Wykorzystuje przy tym swoje muzyczne uzdolnienia, koncertując solo lub zespołowo. Chętnie dzieli się swoimi doznaniami i doświadczeniami z rówieśnikami.
Mateusz – uczeń Zespołu Szkół w Oleśnie. Bardzo życzliwy i otwarty wolontariusz. Zaangażowany w działalność Koła Pierwszej Pomocy, której udziela precyzyjnie i fachowo. Jest harcerzem ZHP w Oleśnie. Swój wolontariat opiera o pomoc pensjonariuszom Złotych Borek i dzieciom Domu Dziecka w Sowczycach niosąc radość i poczucie dobrze wypełnionego zadania. Wolny czas przeznaczony na wypoczynek w trakcie przerwy międzysemestralnej poświęcił na opiekę nad ludźmi starszymi w ZOL – u we Wrocławiu. Swoje walory kulinarne realizował również jako wolontariusz w kuchni brata Rafała we Wrocławiu.
Aleksandra – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Praszce, harcerka Hufca ZHP w Praszce, prowadzi 13 Leśną Drużynę Harcerską. Ceni sobie przyjaźń, braterstwo i szacunek. Zbiera akcesoria i karmę dla zwierząt w schronisku. Od wielu lat pracuje dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i pomaga w opiece nad młodszymi dziećmi. Praca na rzecz innych i pomoc bliźniemu to najważniejsze ideały Oli.
Jakub – uczeń Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie, reprezentuje Szkołę w licznych zawodach sportowych. Sporo swego wolnego czasu poświęca na rzecz osób starszych. Nigdy nie odmówił pomocy osobom potrzebującym. Wolontariat dla Jakuba stał się hobby. Odwiedziny w Domu Seniora – Złote Borki sprawiają mu ogromną radość, a czas spędzony z pensjonariuszami dostarcza wielu przyjemności. Potrafi także świetnie rozmawiać z młodszymi dziećmi, pomaga im w nauce i odrabianiu lekcji. Kontynuuje odwiedziny w Domu Dziecka w Sowczycach.
Julianna – uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 w Praszce, działa ile ma sił i możliwości. Jest bardzo aktywna i chętna do pomocy, utalentowana muzycznie. Jest wolontariuszką Domu Samopomcy w Ganie, w którym koncertuje z zespołem ‘Kwintet”. W Zespole Placówek Specjalnych w Praszce organizuje comiesięczne czytanie dla podopiecznych, a akcja „Miś za uśmiech” wszystkim dodała otuchy do życia.
Pomaga młodszemu koledze z niedosłuchem, który darzy Julkę niezwykłym zaufaniem. Systematycznie wspiera Stowarzyszenie Janko Muzykant poprzez przekazywanie zabawek i odzieży.
Milena – jest uczennicą Szkoły Podstawowej nr 3 w Praszce, liderka wolontariatu w Szkole. Charytatywnie działa w Stowarzyszeniu Janko Muzykant w Świetlicy Osiedlowej w Praszce, w ramach którego pomaga w nauce dzieciom klas młodszych. Milena jest harcerką Hufca ZHP Praszka. Prowadzi drużynę harcerską „Wodogrzmoty”. Uczestników zajęć uczy otwartości, pracy w grupie, ekologii i ochrony środowiska. Jest serdeczna i chętnie odwiedza Zespół Placówek Specjalnych przeprowadzając różne akcje o pożytecznym charakterze np. „Miś za uśmiech”.
Każdą przerwę w szkole spędza na pracy w szkolnym sklepiku „Puchatek”. Prowadziła zajęcia origami i warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży w gminie Praszka. Walczy z profilaktyką uzależnień w ramach akcji „Zachowaj Trzeźwy Umysł”.
Aleksandra – uczennica Zespołu Szkół w Oleśnie. Osoba bardzo zaangażowana w działalność harcerską w Szczepie „Feniks”, szczególnie w organizację zimowisk i biwaków.
W ośrodku szkolno – wypoczynkowym „Kokotek” Hufca ZHP w Lublińcu swój wakacyjny wypoczynek przeznacza na pracę w kuchni. Poszerza swoją wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy poprzez udział w kursach i organizację koła pierwszej pomocy w swojej szkole. Odwiedza „Złote Borki” i poświęca swój czas osobom starszym spragnionym towarzystwa. Chętnie spotyka się z dziećmi z Domu Dziecka w Sowczycach, angażuje się we wspólne gry i zabawy. Znajduje również czas i ochotę na pracę w młodzieżowym radiu „Strefa S” działającym przy MDK w Oleśnie. Jest bardzo koleżeńska i po koleżeńsku pomaga w przysfajaniu wiedzy matematycznej.
Klub Bratnie Dusze – działa w Szkole Podstawowej nr 3 w Praszce. Opiekę nad Klubem sprawuje pani Aneta Mateusiak – Bagińska. Członkowie Klubu mają wiele pomysłów, które łączą z pożytecznymi działaniami na tylko dla społeczności szkolnej. Wzorowa jakość zrealizowanych zadań sprawia, że każde nowe jest szybko akceptowane i wypełniane. Potrafią dostosować swoje zajęcia i znaleźć wspólny język z dziećmi, rówieśnikami jak i seniorami. Posiadają tę niezwykłą umiejętność, tym samym zyskują chwalebne opinie.
„Miś za uśmiech”, „Marzycielska Poczta”, „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę” to tylko przykłady na zaangażowanie członków Klubu.
Klub „8” w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu – działa od 12 lat. Podstawą działania od zawsze była współpraca z Zakładem Opiekuńczo – Leczniczym w Dobrodzieniu. Dla pensjonariuszy ZOL – u odwiedziny młodych ludzi wiążą się z rozmową, czytaniem książek, świątecznymi kartkami i upominkami. Są to ważne i bezcenne chwile. Świetnie współpracuje z Caritas. Klubem opiekują się panie Beata Jasińska i Lidia Wloczyk.
Klub „8” w Publicznej Szkole Podstawowej w Zębowicach – współpracuje z Hospicjum Betania w Opolu. Zbierają karmę dla schroniska zwierząt Azyl Nadziei w Opolu. Przeprowadzili akcję Pola Nadziei polegającej na sadzeniu żonkili, jako akt solidarności w hospicjami. Dla dzieci z Kamerunu dokonali zbioru kredek. Klubem opiekuje się pani Marianna Dylka.
Modyfikował: Katarzyna Czarnecka Data modyfikacji: 09-04-2019 09:08