Podstawowa opieka ambulatoryjna
W związku z wejściem w życie ustawy o NFZ nie ma potrzeby ponownego wyboru lekarza i wypełniania kolejnych formularzy. NFZ honoruje bowiem wcześniej podjęte decyzje ubezpieczonych.
Jeśli zachorujemy, poczujemy się źle, najpierw powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. On jako pierwszy postawi diagnozę, wypisze receptę, da zwolnienie lekarskie czy skierowanie do lekarza specjalisty, na badania diagnostyczne lub do szpitala.
Należy pamiętać, że do otrzymania zwolnienia lekarskiego należy znać:
- PESEL,NIP, NIP pracodawcy
Do lekarza pierwszego kontaktu idziemy z książeczką usług medycznych (RUM) oraz z aktualną książeczką ubezpieczeniową.
Każdy pacjent może mieć tylko jednego lekarza pierwszego kontaktu. Wybór lekarza potwierdzamy wypełnieniem i złożeniem deklaracji, która powinna zawierać nasze imię, nazwisko, aktualny adres, numer PESEL oraz własnoręczny podpis.
Jeżeli jesteśmy niezadowoleni z naszego lekarza, to możemy go zmienić dwa razy do roku.
Osobie ubezpieczonej przysługują, na podstawie zlecenia wydanego przez lekarza, bezpłatne przejazdy środkiem transportu sanitarnego w następujących przypadkach:
- gdy pacjent wymaga natychmiastowego leczenia w szpitalu, klinice itp.
- gdy zachodzi potrzeba zachowania ciągłości leczenia w przypadkach schorzeń zagrażających zdrowiu lub życiu (chodzi o przewiezienie pacjenta ze szpitala miejskiego do wojewódzkiego czy kliniki )
- gdy osoba jest niepełnosprawna, cierpi na dysfunkcję jakiegoś narządu ruchu, uniemożliwiającą korzystanie ze środków transportu publicznego w celu odbycia leczenia, do najbliższego zakładu zdrowotnego.