Tu wiek nie gra roli
Emeryci z nastolatkami świetnie się dogadują, wspólnie zwiedzają zabytki, chodzą na kursy komputerowe, z komunikacji interpersonalnej i pierwszej pomocy – a wszystko w ramach międzypokoleniowego projektu wymyślonego i realizowanego przez Kluczborsko - Oleską Lokalną Organizację Turystyczną.
Projekt nosi nazwę „Dojrzały – aktywny, młody – sprawny” i zakłada aktywizację ludzi w wieku emerytalnym z terenu powiatów kluczborskiego i oleskiego oraz integrację i współpracę ich środowiska z młodym pokoleniem. KOLOT zdobył na jego realizację 102 tys. zł z dofinansowania z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Płaszczyzną zbliżania obu pokoleń jest turystyka. Uczestnicy projektu wzięli udział w trzynastu wycieczkach krajoznawczych, szlakiem drewnianych kościółków, które są symbolem i znakiem rozpoznawczym Ziemi Kluczborskiej i Oleskiej. Seniorzy w roli turystów, a uczestniczący w projekcie uczniowie z klas o kierunkach turystycznych w roli przewodników, co wymagało wiedzy na temat zwiedzanych szlaków i miejsc i zdolności organizacyjnych.
Efektem wspólnych wyjazdów było opracowanie i wydanie wydawnictwa promocyjnego o drewnianych obiektach sakralnych obu powiatów z filmem promocyjnym.
Doskonałą okazją do integracji i wymiany doświadczeń między pokoleniami jest uczestnictwo w realizowanych obecnie kursach: "Z komputerem na ty", "Komunikacja interpersonalna - wielopokoleniowa", "Pierwsza pomoc". Ten ostatni, który już się zakończył, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Młodsi i starsi trenowali resuscytację na fantomach. A najczęściej zadawane przez seniorów pytania dotyczyły rozpoznania symptomów zawału i metod udzielania pierwszej pomocy w takiej sytuacji. Jedni i drudzy będą wiedzieli teraz jak pomóc rannemu czy osobie nieprzytomnej i na pewno nie stracą zimnej krwi. W ramach projektu odbyły się także warsztaty z komunikacji interpersonalnej oraz kurs obsługi komputera.
Podczas realizacji zadania wykorzystano potencjały obu grup - doświadczenie i wiedzę życiową pokolenia seniorów, świeżość spojrzenia, dynamikę, wiedzę z zakresu obsługi ruchu turystycznego, łatwość poruszania się w świecie komputerów i internetu młodzieży. Zadanie zakończy spotkanie podsumowujące, podczas którego zaprezentowane zostaną efekty projektu i zostaną wręczone certyfikaty. Projekt rozpoczął się w czerwcu br. i potrwa do 17 grudnia.
Zadanie realizowane jest z dwoma partnerami - Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kluczborku i Zespołem Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie. Seniorzy biorący udział w projekcie to członkowie Związków Emerytów Rencistów i Inwalidów w Kluczborku i w Oleśnie.
Projekt wspierają i pomagają go zrealizować starostowie powiatów kluczborskiego i oleskiego.
Oprac. M. Kluf (na podstawie materiałów KOLOT)
Modyfikował: Katarzyna Czarnecka Data modyfikacji: 11-12-2012 09:36